بهزادکلای مرجع (علمی ، تربیتی ، اخلاقی و داستانی)
behzadkolaakhlaqi

نهم ربیع الاول

استفتا از آیت الله العظمی خامنه ای درباره عمرکشون (عیدالزهرا)

   بنده سال گذشته از جناب حجة الاسلام نواب [ استاد دانشگاه تهران و دارای درجه اجتهاد ] پرسیدم که از شما نقل شده که رهبر معظم نقلاب شفاهی به شما فرموده اند که تشکیل جلسات عمرکشان صحیح نیست. آیا این نقل قول درست است؟

  ایشان فرمودند :

 " بگذار من اصل قضیه را برایت بگویم؛ طلبه ها درباره عیدالزهرا زیاد از من پرسش می کردند و من هم می گفتم درست نیست. تا اینکه یکبار محضر رهبر انقلاب مشرف شدیم و از ایشان پرسیدم که نظر شما چیست؟ ایشان خطاب به من درباره جلسات عیدالزهرا فرمودند :

« شما موظف هستید حرمت تشکیل و شرکت در اینگونه جلسات را ابلاغ کنید

بعدا من که این مطلب را نقل می کردم برخی باور نکردند بنابراین به دفتر رهبری تلفن زدند و مطمئن شدند که نظر آقا حرام بودن این جلسات است. "

********************************

يک روز عمر به امير المومنين (ع)گفت :من امروز ناهار چي ميخورم؟

 امير المومنين (ع):شير برنج

عمر:براي اينکه حرفت اشتباه در بياد و سر لج تو هم شده يه چيز ديگر ميخورم

 امير المومنين (ع):باشه...

عمر رفت خونه گفت :ناهار چي داريم؟

همسرش:شير برنج

رفت خونه مامانش . ناهار چي داريد؟شير برنج

خونه خواهرش همينطور

هر جا توانست رفت همه شيربرنج داشتن

ناراحت شد از شهر رفت بيرون

يک کاروان ديد گفت به من ناهار ميدين؟

گفتن باشه بشرطي که غذامون را هم بزني

رفت هم زد ديد شير برنجه

از غذا نخورد کاروانيها گفتند چرا نميخوري؟

گفت دوست ندارم

بهش شک کردند گفتند بايد بخوري اما قبول نکرد

گرفتند کتکش زدند تا بخوره مطمِِِين بشوند چيزي تو غذا نريخته

به زور خورد

فرداش

 امير المومنين (ع):ديروز ناهار چي خوردي؟

عمر:شير برنج نخوردم

 امير المومنين (ع):خوردي همراه با کتک...

******************************

اشعار عیدالزهرا

فرارسیدن ماه ربیع الاول رو به همه ی دوستداران اهلبیت تبریک میگویم:

درهمه جا هرزمان لعن عمر گفته ام

با نفس گلفشان لعن عمر  گفته ام

خاک نشینم ولی از     مدد آسمان

باهمه ی عرشیان لعن عمر گفته ام

لعنت به عمر به هر زبان باید گفت

لعنش به عیان و به نهان بایدگفت

عید  علی و  فاطمه     را در امروز

تبریک به صاحب الزمان باید گفت

کار عمر     امروز    ابولولو       ساخت

زین کار  سرفخر       به گردون افراخت

گر سال کنی به نام      فیروز  رواست

زیرا که حقوق دوستی خوش پرداخت

عشق زهرا زسینه ی من کم شدنی نیست

مهرش به زر و      مال فراهم شدنی نیست

خود را   بکشی  در  ره           اثبات     ولایت

خصم علی و       فاطمه آدم شدنی نیست

********************************

در مورد نهم ربیع الاول روایتی که علامه مجلسی رحمه الله نقل فرموده اند که ذکر می کنیم :

روایت شده که محمد بن ابی العلاء همدانی و یحیی بن محمد جریح بغدادی گفته اند که روزی ما در باب قتل عمر بن خطاب منازعه کردیم و رفتیم در شهر قم به نزد احمد بن اسحاق قمی که از خواص اصحاب امام علی النقی و امام حسن عسکری علیهما السلام بود و به خدمت امام مهدی عج نیز رسیده بود . وقتی درب خانه وی را کوبیدیم دختری عراقیه ای بیرون آمد سراغ احمد را از او گرفتیم . گفت : او امروز مشغول اعمال عید است و آن روز نهم ربیع الاول بود .

گفتم : سبحان الله عیدهای مومنان چهارتاست : عید فطر ، اضحی ، غدیر و جمعه .

دختر گفت : احمد بن اسحاق از امام علی النقی روایت میکند امروز روز عید است و بهترین عیدها نزد اهل بیت علیهم السلام و شیعیان ایشان به حساب می آید .

ماگفتیم اجازه بگیر تا به نزد او بیاییم چون که دختر او را خبر کرد بیرون آمد درحالی که لنگی بسته و عبائی بر خود پیچیده بود و بوی مشک از او ساطع بود . گفتیم این چه حالت است که در تو مشاهده می کنیم ؟

گفت : الان از غسل عید فارغ شدم .

گفتیم : مگر امروز عید است  ؟

گفت : بلی و ما را به داخل خانه خود آورد و بر روی کرسی نشانید و چنین گفت :

روزی با جمعی از برادران خود به حضور مولای خود امام حسن عسکری علیه السلام مشرف شدیم در سامرا در مثل این روز (نهم ربیع) که شما به نزد من آمده اید . چون اجازه گرفتیم و به خدمت آن حضرت رسیدیم . دیدیم آن حضرت مجلس خود را آراسته و مجمره در پیش خود گذاشته است و به دست مبارک خود عود در آن مجمره می اندازد و مجلس خود را مزین گردانیده است و بر غلامان و خدمتگزاران خود جامه های فاخر پوشانیده .

عرض کردیم : یابن رسول الله پدران و مادران ما فدای تو باد . آیا برای اهل بیت علیهم السلام امروز شادمانی تازه رخ داده است ؟

حضرت فرمود : کدام روز حرمتش از این روز نزد اهل بیت عظیم تر است ؟ به درستی که خبر داد مرا پدرم که حذیفه بن یمان در روز نهم ربیع الاول خدمت جدم حضرت رسول خدا رسید .

حذیفه گفت : حضرت علی و حسنین علیهم السلام را دیدم که با حضرت رسول غذا میل می فرمودند و آن حضرت به روی ایشان تبسم می نمود و به حسنین علیهم السلام میفرمود :

بخورید ! گوارا باد از برای شما برکت و سعادت این روز به درستی که این روز روزی است که حق تعالی در این روز دشمن خود و دشمن شما را هلاک میفرماید ودر این روز دعای مادر شما را مستجاب میگرداند .

بخورید ! که این روز روزیست که حق تعالی در این روز اعمال محبان و شیعیان شما را قبول میفرماید .

بخورید ! که این روز ظاهر میشود صدق گفته خدا که میفرماید : فتلک بیوتهم خاویه بما ظلموا . این است خانه های ایشان که خالی گردیده به سبب ستمهای ایشان .

بخورید! که این روزی است که که در این روز شوکت دشمنان جد شما و یاری کننده دشمن شما شکسته میشود .

بخورید ! که این روزی است که در این روز فرعون اهل بیت علیهم السلام من و ستم کننده بر ایشان و غصب کننده حق ایشان هلاک میشود .

بخورید ! که این روزی است که حق تعالی عملهای دشمنان شما را باطل و بیهوده میگرداند .

حذیفه گفت که من عرض کردم : یا رسول الله آیا در میان امت تو کسی خواهد بود که این حرمتها و قداستها را بشکند .

حضرت فرمود : ای حذیفه بتی از منافقان بر ایشان سر کرده خواهد شد و در میان ایشان ادعای ریاست خواهد کرد و مردم را به سوی خود دعوت خواهد کرد و تازیانه ظلم و ستم را بر دوش خود کشیده و مردم را از راه خدا منع خواهد کرد . کتاب خدا را تحریف خواهد نمود . سنت مرا تغییر خواهد داد و میراث فرزند مرا متصرف خواهد شد خود را پیشوای مردم خواهد خواند . بر وصی من علی بن ابیطالب علیه السلام امتیاز طلبی خواهد کرد و اموال خدا را به ناحق بر خود حلال و در غیر طاعت خدا صرف خواهد کرد و من و برادر من و وزیر من علی علیه السلام را به دروغ گویی متهم و دختر مرا از حق خود محروم خواهد کرد. پس دخترم او را نفرین خواهد کرد و حق تعالی نفرین او را در این روز مستجاب خواهد نمود.

حذیفه عرض کرد : یا رسول الله چرا دعا نمیکنید حق تعالی او را در حیات شما هلاک گرداند ؟

حضرت فرمود : ای حذیفه دوست ندارم جرات کنم بر قضای خدا و از او تغییر امری را طلب نمایم که در علم او گذشته است . ولیکن از حق تعالی استدعا نمودم فضیلت دهد از سائر روزها آن روزی را که در آن روز او به جهنم می رود تا آن که احترام آن روز در میان دوستان و شیعیان اهل بیت من سنت گردد پس حق تعالی وحی کرد به سوی من که :

ای محمد در علم سابق من گذشته است که دچار آید تو و اهل بیت تو را محنت های دنیا و بلاها و ستمهای منافقان و غضب کنندگان از بندگان من . آن منافقانی که تو برای آنها خیرخواهی کردی ولی به تو خیانت کردند . تو به ایشان راستی کردی و آنها با تو مکر کردند . تو باآنها صاف بودی و آنها دشمنی تو را به دل گرفتند و تو خشنودشان ساختی ولی تو را تکذیب کردند و تو آنها را برگزیدی ولی تو را در گرفتاری ها تنها گذاشتند و سوگند یاد میکنم به حول و قوه و پادشاهی خود که البته به روی کسی که غصب کند حق علی علیه السلام را که وصی توست بعد از تو هزار درب از پست ترین طبقه های جهنم را بگشایم که آن را فیلوق می گویند و او و اصحاب او را در قعر جهنم جای دهم که شیطان بر او برتری و اشراف پیدا کند و او را لعنت کند و آن منافقان را در قیامت برای فرعونها عبرت گردانم که در زمان پیغمبران دیگر بودند و نیز برای سایر دشمنان دین عبرت شوند و منافقان و دوستان آنها را به سوی جهنم برم با دیده های کبود و روهای ترش و بانهایت مذلت و خواری و پشیمانی و ایشان را تا ابد در عذاب خود نگه دارم .

ای محمد ! علی به منزلت تو نمی رسد مگر به آنچه که از بلاها توسط فرعون آن عصر و غضب کننده حق او بر او وارد میشود . کسی که جرات پیدا میکند تا گفته های مرا تغییر دهد و به من شرک آورد و مردم را از راه رضای من منع میکند و گوساله ای از برای امت تو برپامی کند که آن ابوبکر است و به من کفر می ورزد در عرش و عظمت و جلال من به درستی امر کرده ام ملائکه هفت آسمان خود را که برای شیعیان و محبان دین شما عید بگرداند روزی که آن ملعون کشته میشود و امر کرده ام ایشان را که کرسی کرامت مرا در برابر بیت المعمور نصب کنند و ثنا گویند بر من و طلب آمرزش نمایند برای شیعیان و محبان شما از فرزندان آدم و امر کرده ام ملائکه نویسندگان اعمال را تا سه روز قلم از جرائم مردم بردارند و ننویسند گناهان ایشان را برای احترام کرامت تو و وصی تو .

ای محمد ! این روز را عید گردانیدم برای تو و اهل بیت تو و برای هر که تابع ایشان است از مومنان و شیعیان و سوگند یاد میکنم به عزت جلال علو منزلت و مکان خود کسی که این روز را عید کند از برای من . ثواب آنها که دور عرش احاطه کرده اند به او عطا کنم و قبول نمایم شفاعت او را نسبت به خویشان او و زیاده کنم مال او را اگر گشادگی دهد بر خود و عیال خود در این روز و هر سال در این روز صد هزار هزار میلیون نفر از موالیان و شیعیان شما را از آتش جهنم آزاد گردانم و اعمال ایشان را قبول و گناهان شان را بیامرزم .

حذیفه گفت : پس رسول خدا برخواست و به خانه ام سلمه رفت و من برگشتم در حالیکه به کفر عمر لعنه الله یقین کرده بودم . تا آنکه بعداز رسول خدا دیدم که چه فتنه ها برانگیخت... .

پس حق تعالی دعای برگزیده خود و دختر پیغمبر خود را در حق آن منافق مستجاب گردانید و قتل او را بر دست کشنده او (حضرت ابولولو رحمه الله) جاری ساخت . من به خدمت حضرت امیرالمومنین رسیدم تا آن حضرت را تهنیت و مبارک باد گویم که آن منافق کشته شد و به عذاب حق تعالی واصل گردید . چون حضرت مرا دید فرمود : ای حدیفه : آیا به یاد داری آن روزی را که آمدی به نزد سید من رسول خدا من و دو سبط او حسنین علیهم السلام نزد او بودیم و با او غذا میخوردیم ایشان تو را بر فضیلت این روز آگاه ساخت .

عرض کردم : بلی ای برادر رسول خدا .

حضرت فرمود : به خدا سوگند این روز روزی است که حقتعالی در آن دیده آل رسول را روشن گردانید و من برای این روز هفتاد و دو نام میدانم .

حذیفه عرض کرد : یا امیرالمومنین ! میخواهم این نام ها را از شما بشنوم .

حضرت فرمود : این روز ، روز استراحت مؤمنان است زیرا از شر آن منافق استراحت یافتند ، روز زایل شدن كرب و غم است ، روز غدیر دوم است ، روز تخفیف گناهان شیعیان است ، روز برهم شكستن بنای كفر و عدوان است ، روز عافیت است ، روز بركت است ، روز طلب خونهای مؤمنان است ، روز عید بزرگ خدا است ، روز مستجاب شدن دعا است ، روز موقف اعظم است ، روز وفای به عهد و شرط است ، روز كندن جامة سیاه است روز ندامت ظالم است ، روز شكسته شدن شوكت مخالفان است ، روز نفی هموم است ، روز فتح است ، روز عرضة اعمال كافران است ، روز ظهور قدرت خدا است ، روز عفو از گناه شیعیان است ، روز فرج ایشان است ، روز توبه است ، روز انابه بسوی خدا است ، روز زكات بزرگ است ، روز فطر دوم است ، روز اندوه یاغیان است ، روز گره خوردن آب دهان در گلوی مخالفان است ، روز خشنودی مؤمنان است ، روز عید اهل بیت است ، روز ظفر یافتن بنی اسرائیل بر فرعون است ، روز مقبول شدن اعمال شیعیان است ، روز پیش فرستادن صدقات است ، روز زیارتی مثوبات است ، روز قتل منافق است ، روز وقت معلوم است ، روز سرور اهل بیت است ، روز مشهود است ، روز قهر بر دشمن است ، روز خراب شدن بنیان ضلالت است ، روزی كه ظالم انگشت ندامت به دندان می گیرد است ، روز تنبیه است ، روز شرف است ، روز خنك شدن دلهای مؤمنان است ، روز شهادت است ، روز درگذشتن از گناهان مؤمنان است ، روز تازگی بوستان اهل ایمان است ، روز شیرینی كام ایشان است ، روز خوشی دلهای مؤمنان است ، روز برطرف شدن پادشاهی منافقان است ، روز توفیق اهل ایمان است ، روز رهایی مؤمنان از شر كافران است ، روز مانور اهل ایمان است ، روز به خود بالیدن است ، روز قبول اعمال است ، روز تبجیل و تعظیم است ، روز نحله و عطاء است ، روز شكر حق تعالی است ، روز یاری مظلومان است ، روز زیارت كردن مؤمنان است ، روز محبّت كردن به ایشان است ، روز رسیدن به رحمتهای الهی است ، روز پاك گردانیدن اعمال است ، روز فاش كردن رازها است ، روز برطرف شدن بدعتها است ، روز ترك گناهان كبیره است ، روز ندا کردن به حق است ، روز عبادت است ، روز موعظه و نصیحت است و روز انقیاد پیشوایان دین است .

حذیفه گوید : سپس از خدمت امیرالمومنین برخواستم و گفتم اگر در نیابم از افعال خیر و آنچه امید ثواب از آن دارم مگر محبت این روز و دانستن فضیلت این روز هر آینه منت های آرزوی من خواهد بود .

پس محمد و یحیی راویان این حدیث گفتند : چون این حدیث را از احمد بن اسحاق شنیدیم هر یک برخواستیم و سر او را بوسیدیم و گفتیم : حمد و شکر میکنیم خداوندی را که برانگیخت تو را از برای ما تا فضیلت این روز را به ما برسانی پس به خانه های خود برگشتیم و این روز را عید گرفتیم .

******************************

رفتن به بهشت قرب حق آسان است

راهی که علی رفت؛ ره رضوان است

ای سُنی بدبخت به بیراه  مرو

این ره که تو می روی به ترکستان است

***

تكفير دشمنان علي ركن كيش ماست

هر كس محب فاطمه شد، قوم وخويش ماست

لعنت به آنكه پايگذار سقيفه شد

لعنت به هر كسي كه به ناحق خليفه شد

لعنت بر آنكه برتن اسلام خرقه كرد

اين قوم متحد شده را،فرقه فرقه كرد

ما بي خيال سيلي زهرا نمي شويم

راضي به ترك و نهي تبرا نمي شويم

قرآن و اهل بيت نبي اصل سنت است

هر كس جدا ز اين دو شود،اهل بدعت است

ما همكلام منكر حيدر نمي شويم

«با قنفذ و مغيره برادر نمي شويم»

ما از الست طايفه اي سينه خسته ايم

ما بچه هاي مادر پهلو شكسته ايم

شمشير خشم شيعه پديدار مي شود

وقتي كه حرف كوچه و ديوار مي شود

امروز اگر كه سينه و زنجير مي زنيم

فردا به عشق فاطمه شمشير مي زنيم

ما را نبي «قبيله ي سلمان» خطاب كرد

روي غرور و غيرت ما هم حساب كرد

ما از الست طايفه اي پر اراده ايم

ما مثل كوه پشت علي ايستاده ايم

از اما بترس شيعه ي سرسخت حيدريم

جان بركفان لشگر سردار خیبریم

از جمعه اي بترس،كه روز سوارهاست

پشت سر امام زمان ذوالفقارهاست

از جمعه اي بترس،كه دنيا به كام ماست

فرخنده روز پر ظفر انتقام ماست

از جمعه اي بترس،كه پولاد مي شويم

از هُرم عشق،مالك ومقداد مي شويم

***********

فرمود رضا بغض عمر راه کمال است

زیرا که عمر دشمن حی متعال است

تا مهر برائت نخورد برگ عبوری

رفتن به بهشتی که خداگفته محال است

عبادت بی ولایت حقه بازیست

اساس مسجدش بت خانه سازیست

چرا سنی نمی خواهد بداند

وضوی بی ولایت آب بازیست

هر کس که بجز علی امامش باشد

باطل همه صوم و صلاتش باشد

هر کس که نمک خورد و نمکدان بشکست

نان و نمک علی حرامش باشد

با هر تپشی که در دل آگاه است

یک لعنت بر عمر عدو الله است

حب علی و بغض عمر راه نجات

هر کس که جز این ره برود گمراه است

روزی بـه عـــمـــر(ل) رسـیـد شــیـطــان در راه

بگـریـخـت از او تـا کـه نـگـردد گـمــراه

میرفت عـمــر(ل) زپیش و شیطان میگفت

لــا حــــول و لــا قـــــــوة الــاّ بــا لــلّــه

نام علی مرتضی ذکر مدام ماست

لعن سه خصم فاطمه در مرام ماست

ما را محبت علی و آل او بس است

دشمن برو بمیر که حیدر امام ماست
لـعن حـق بر آن که روی حکم یزدان پا نهاد

از هـمـان اوّل بـنـای ظـلـم بـر مـــولا نـهـاد

تا کند غصب حقوق حَقّه مولا علی “علیه السلام”

ظالمانه رو بسوی خانه زهرا “علیها السلام”نهاد

تمام آیه قرآن همین است

که قرآن حرف یزدان این چنین است

به کوری دو چشم اهل سنت

فقط حیدر امیر المومنین است

هرکس که بگوید که تبری ضرر است

او را نه دین و نه ز ایمان خبر است

فرزند علی اگر تبری نکند

فرزند علی نیست ز نسل عمر است

گر گیری وضو با آب زمزم
اگر سجاده گردد عرش اعظم

اگر گویی اذان بر بابه افلاک

اگر در سجده ها صد سال مانی

خدارا از درونه سینه خوانی

مبادا بر نمازه خود بنازی

ولایت علی (ع)گر نداری بی نمازی

کعبه بی نام حیدر سنگ چینی بی صفاست

آبروی کعــبه هم از آبروی مرتـــــضاســـــت

گو به سنی که پرستد ذات حق را بی علی

بت پرستی صد هزاران بار بهتر زین خدا ست

ای عمر نامت چه غوغا میکند

قفل وبندی گر بود وا می کند

گر بگیرد هر کجا چاه مبال

نام تو بردن کند رفع ملال

بر آن قومی که زهرا کرده لعنت

سخن از اشتی معنا ندارد

سخن از هفته وحدت میارید

که سنی در دل ما جا ندارد

عمر محکوم و منفور است زیرا

رضایت نامه از زهرا ندارد

تا نکند به اذن حق مهدی فاطمه قیام

تا ز ابوبکر و عمر او نگرفته انتقام

تا که بود به کربلا غم همه روز و ماه و سال

چه سال نو چه عید نو غم بود این بهار نو

هر کس که به این سلسله پاک جفا کرد

بد کرد و نفهمید و غلط کرد و خطا کرد

دیدی به درک رفت به روحش شرر افتاد

با آل علی هر که در افتاد ور افتاد

چون خـلاف ره خاتـم(ص) رفتی
شکر حق را که تو درهـم رفتی

خصم زهرا و علی(ع) بودی تـو
به جهــنـم کــه جهــــنم رفتی

چندی به سفر بودم و چندی به حضر
دیدم بسی ز اهل دانش و هنر

معلوم شده ز صحبت اهل بصر
ذکری نبود نکوتر از لعن عمر

****************

 

گر گیری وضو با آب زمزم
اگر سجاده گردد عرش اعظم
اگر گویی اذان بر بابه افلاک
اگر در سجده ها صد سال مانی
خدارا از درونه سینه خوانی
مبادا بر نمازه خود بنازی
ولایت علی (ع)گر نداری بی نمازی

****

هرکس که بگوید که تبری ضرر است
او را نه دین و نه ز ایمان خبر است
فرزند علی اگر تبری نکند
فرزند علی نیست ز نسل عمر است

*****

در سینه بود مهر وولای حیدر
با بغض عمر پرورشم داد پدر
شادان به غدیر خم کنم زهرا را
با سیصد و ده مرتبه لعنت به عمر

*****

كعبه بي نام حيدر سنگ چيني بي صفاست
آبروي كعــبه هم از آبروي مرتـــــضاســـــت
گو به سني كه پرستد ذات حق را بي علي
بت پرستي صد هزاران بار بهتر زين خدا ست

*******

اگر سحر برسد وای اگر سحر برسد
به انتقام رقیه شه از سفر برسد
فغان ز آل امیه به صد شرر برسد
به آسمان شب من رخ قمر برسد
شرر به خرمن ایمان بی ثمر برسد
به جسم آن دو منافق ز نو شرر برسد
به سقف نحس سقیفه اگر خبر برسد
که تیغ حیدر صفدر بدین پسر برسد
به نخل خشک مدینه چو برگ تر برسد
اگر سحر برسد وای اگر سحر برسد ...

*****

ای شیعه دگر فکر غم وغصه نباشی
زیرا به درک رفته عمر بیشور لاشی
این ذکر لب شیعه مولاست همیشه
عشق است فقط حضرت بولولو کاشی

*****

دلم از عشق حیدر مست باشد
ندیدم فوق دستش دست باشد
ولایت را کند هر شخص انکار
جواب او فقط یک شصت باشد

******

گفت احمد به شان شاه ولا
ها انا من علی علی منی
چون علی هست قاسم الارزاق
حیف نانی که میخورد سنی

صادق طالبی | 22:47 - دوشنبه دهم بهمن ۱۳۹۰لوگوی سه گوش